TTK-semifinaali täynnä onnistumisia
TTK-semifinaali oli täynnä onnistumisia ja jännitystä. Pääsikö oikeat parit ensi sunnuntain finaaliin?
Alkuviikosta koettiin yllätyskäänne, kun Jarkko Niemi ja Kia Lehmuskoski joutuivat jättämään kisan kesken Jarkon sairastuttua. Näin TTK-semifinaali sai pudonneen parin eli pudonneet Yeboyah ja Valtteri Palin nousivat takaisin kisaan.
Semifinaalit ehdoton ykköspari oli Pernilla Böckerman ja Anssi Heikkilä. Pari sai molemmista tansseista 10-rivit. Näin he tekivät TTK:n ennätyksen 10-riveillä mitattuna. Oli kyllä ilo katsoa, miten hienosti Pernilla kannattelee kehoaan ja miten hyvin hän on kehittynyt tanssimisessa. Alkukaudesta hän oli liian jäykkä.

Matti Suur-Hamari ja Katri Riihilahti ovat sulattaneet niin tuomareiden kuin katsojienkin sydämet. Kaikki kehuvat Matin rytmitajua. Kysyinkin ohjelman jälkeisessä haastattelussa, onko lumilautailusta ollut hyötyä tanssissa. Katso loppupuolen videohaastattelusta, mitä hän vastasi.

Yeboyah ja Valtteri Palin olivat enemmän kuin iloisia päästyään semifinaaliin. Oliko se oikein vai väärin? Siitä näytti olleen kohtuullisen paljon keskusteluja mm. lehtien nettisivuilla. Päätös oli kuitenkin TTK-formaatin ohjesääntöjen mukainen.

Emma Kimiläinen ja Matti Puro ovat olleet koko kauden tasaisen hyviä. Sen vuoksi studioyleisö kohahti, kun selvisi, että Emma ja Matti tippuivat. Minullekin se oli yllätys.




Olen menossa jälleen sunnuntaina TTK-studiolle katsomaan, kuvaamaan ja haastattelemaan pareja. Mitä haluaisit minun kysyvän tanssipareilta? Laitapa kommentteihin kysymyksiä.
Videohaastattelut
Kaisa