Keväistä juoksua viikolla 16

Kummallista, miten tämä kevään eteneminen saa minut taas laukalle. Turha kai kertoa, että juoksuvauhti siis nousee, mutta samalla myös keskisyke nousee ja näin ollen teen suurimman osan juoksuista liian korkealla keskisykkeellä. Työmatkapyöräily jatkuu niin pitkään kuin työ ja karanteeniaika jatkuu, pyöräillen saan sykkeet pysymään peruskuntoalueella, harmi vain, että työmatka on aika lyhyt. Ajattelin viikon päästä aloittaa rankemman juoksuviikon, yritän juosta viikossa yli sata kilometriä ja silloin  olisi syytä saada pidettyä syke maltillisena, jotta harjoitteuviikosta olisi muutakin hyötyä kuin totaalinen uupuminen.

Maanantai oli vielä pyhäpäivä. Nautimme päivästä ja kävimme esikoisen ja kuopuksen kanssa  yhteisellä lenkillä. Nuorimmainen lenkkeili kanssamme reilu kolme kilometriä ja palasi kotiin noin viisi kilsaa kävelleenä. Esikoisen kanssa kävimme saman lenkin kuin edellisenä maanantaina, tällä kertaa otimme mukaan myös hälkkäpätkiä ja näin lenkille lyheni ajallisesti aivan huomattavasti (1:33:12, 8.4 km, avg 111 bpm). Tyttö tosin totesi, että ensi kerralla ei sitten juosta, vaan kävellään koko lenkki 😬. Mutta onpa ihanaa, että olen saanut tyttärestä kävelyseuraa, nyt kahden lenkin kokemuksella, olemme todenneet, että karanteeniaikana tästä on tullut jo maanantaiperinne.

Tiistaina hilpasin työmatkapäyöräilyn lisäksi vajaan kympin perusjuoksun hieman rauhallisemmalla tahdilla (1:06:41, 9.4 km, avg 138 bpm) ja keskiviikkona taas hieman lyhyemmän lenkin liian korkeilla sykkeillä (48:49, 7.51 km, avg 146 bpm), jonka jälkeen jäähdyttelin lyhyellä kävelyllä kotiin. Illalla tein viellä kuntopiirin tyttären kanssa, hänellä oli kyseinen kuntopiiri liikuntatunnin aiheena (20:18, avg 105 bpm).

Torstaina ja perjantaina juoksin lähes identtisen lenkin samalla reitillä ( to 1:14:25, 10.6 km, avg 140 bpm ja pe 1:09:01, 10.1 km, avg 142 bpm) – molemmat lenkit olivat kuluttavia mutteivät niinkään kehittäviä… Mutta samalla linjalla jatkoin viikonlopunkin.

Lauantaina juoksin pidemmän juoksun, juuri pitkiksen rajan ylittävän, pitkiksen raja minulle kilometreissä on noin 15 kilometriä, ja ajattelin, että tässä tuli viikon pisin juoksu juostua (1:38:23, 15.13 km, avg 143 bpm), mutta sunnuntaina innostuin juoksemaan vielä pidemmän lenkin (2:10:26, 20.17 km, avg 145 bpm). Juoksu tuntuu hyvältä, huomaan, että liian korkealla sykkeellä juostu lenkki kuluttaa selvästi enemmän kuin kevyempi lenkki, mutta teiden suljettua ja kesälenkkaireiden viedessä, on hirmuisen vaikea hillitä itseään. Tätä menoa tosin kaikista lenkeistä tulee kuluttavia ja treenaaminen sakkautu keskialueelta, joka viel sitten mahdollisuuden kehittyä. Tästä ongelmasta olen tainnut kärsiä koko juoksu-urani… Katsotaan, missä vaiheessa järki alkaa karttua, vai menenkö loputtomiin tällä fiilispohjaisella treenaamisella 🤷‍♀️ Valmentaja vois olla kova sana tähän pulmaan.

Kokonaisuudessaan viikko on ollut varsin juoksupainotteinen- juoksua viikkoon on tullut 72.7 kilometriä, kaiken kaikkiaan kilometrejä on kertynyt 102 ja aikaa liikkumiseen 12 tuntia ja 5 minuuttia.

Oikein mukavaa alkanutta viikkoa ja aurinkoisia päiviä,

– Maijaliisa

Saat kätevästi tiedon uudesta postauksesta seuraamalla blogini Facebook-sivua ja ottamalla blogini seurantaan Blogit.fi tai Follow my blog with Bloglovin.

Hyvinvointi Oma elämä Liikunta Terveys