Kevättä kohti kohtuudella viikolla 12

Vuoden kierrossa tällä viikolla vietettiin kevätpäiväntasausta, pohjoisella pallonpuoliskolla päästään nauttimaan yhä enemmän valosta ja auringosta. Täällä meillä Kainuussa valo lisääntyy ja kevättalvi antaa parastaan. Aurinko alkaa jo selvästi lämmittää, mutta lunta riittää oikein mukavasti ja ulkoilusta pääsee nauttimaan vielä laduillakin. Tällä viikolla olen yrittänyt ottaa hiukkasen rauhallisemmin ja olen erityisesti myös ymmärtää sen, että vaikka salitreeni ei tunnu kovin kuormittavalta, salitreeni on osaltaan iso kuormitustekijä liikunnan osalta juoksun lisäksi. Lepoakin tarvitaan ja kuten eräs fiksu seuraajani totesi, kunto kasvaa levossa, sitäkin todella tarvitaan.
Maanantaina liikuin salille autoillen, joten liikuntaa tuli crossarilla (30:10, 3.6 km) lämmitellen ja salitreeninä, jossa vuorossa oli viikon jalkapäivä (1:04:25). Tiistaina kävelin hiukan pidemmästi salille (33:09, 3.28 km), salilla crossailin reilun vartin (15:33, 1.86 km) ja salitreenissä oli pääosin yläkropan harjoituksia (1:02:48). Loppuverkkana käveleskelin kotiin (19:54, 1.63 km).

Keskiviikko oli viikon lepopäivä liikunnasta, torstaina olin taas ruodussa ja juoksin salille (21:34, 3.5 km), salilla steppailin hetken (20:13, 2.4 km) ja salitreenin agenda oli pääosin jalkatreenissä (1:10:17) ja illan päätteksi käppäilin kotiin (16:35, 1.45 km). Perjantaina kävin nautiskelemassa aurinkoisesta ilmasta pikkuisella juoksulenkillä (1:01:32, 9.18 km) ja lauantaina kävin hiihtelemässä huikeassa kevättalven säässä (1:18:09, 13.05 km). Latu ei ollut aivan karvapohjasuksia suosiva, mutta silti matka eteni mukavasti. Haaveilen yhä enemmän luistelusuksista, niillä hiihtely tällaisilla vaihtelevan laatuisilla laduillakin voisi olla aika mukavaa. Sukset taitavat ollakin jo alennuksessa, jospa ehtisin vaikka ensi viikolla käydä vähän tutkailemassa tarjontaa.


Sunnuntaina olikin sitten jo melkoisen lämpöinen ja aurinkoinen keli. Juoksin alkuverkan (23:28, 3.5 km), steppailin crossarilla (20:26, 2.1 km) ja treeninä tein viikon kuntopiirin painojen kanssa. Kuntopiirin päälle tein hetken coretreeniä (47:35) ennenkuin tallustelin kotiin loppuverkkana (21:36, 1.49 km). Viikkoon ilmaantui liikuntaa tälläkin viikolla aivan mukavasti, aikaa liikkumiseen käytin 10 tuntia ja 28 minuuttia. Kilometrejä viikkoon karttui kokonaisuudessaan 48.7, joista juoksua oli pikkuiset 16.1 kilometriä. Tämän viikon treenit ovat jostakin syystä tuntuneet kevyiltä ja treeni-into on selvästi parempi kuin muutamana edellisenä viikkona. Tähän varmasti vaikuttaa myös aurinkoinen ja lämpenevä ilma, mutta myös se, että olen saanut treenikuormaa pienennettyä ainakin hiukkasen. Ensi viikolla ihmetellään lisää tätä elämää, aurinkoa ja lämpöä viikkoosi,

– Maijaliisa
Saat kätevästi tiedon uudesta postauksesta seuraamalla blogini Facebook-sivua ja Instagram-tiliä sekä ottamalla blogini seurantaan Blogit.fi tai Follow my blog with Bloglovin.
