Maaliskuun menot, vauhteja ja kävelyä viikolla 13
Maaliskuu vaihtui huhtikuuksi viikon aikana. Menoa ja meininkiä maaliskuuhun on riittänyt oikein kunnolla. Maaliskuussa olen juossut paljon (309.1 kilometriä), kävellyt, käynyt salilla, treenaillut kotona sisällä ja ulkona kolan varressa sekä ilmeisesti vähän hiihdellytkin. Liikuntatunteja kuukauteen kertyi hiukan reilu 50 tuntia ja kokonaiskilometrejä jaloin kuukauteen tuli 362.8 kilometriä.
Maanantaina juoksin peruslenkin peruskestävyysalueella (pk2), hieman kuitenkin korkeammilla sykkeillä (1:02:01, 10.01 km, avg 141 bpm) ja juoksun jälkeen kävelin reilun vartin loppuverkkana. Tiistain treeninä oli kävely laulutunnille (25:03, 2.65 km, avg 120 bpm) ja takaisin kotiin (27:13,2.88 km, avg 123 bpm). Ilta menikin sitten ensin laulutunnilla ja sen jälkeen pienen tauon jälkeen uudestaan laulellen säestyksessä. Olen sanonut tämän aikaisemminkin, mutta kyllä laulaminen on kokonaisvaltaista koko kehon treeniä, olin aivan poikki fyysisestikin laulamisen jälkeen.
Keskiviikkona juoksun tavoite oli pitää hieman enemmän vauhtia yllä, lenkin keskivauhti oli vain 5:50 min/km, mutta syketaso oli aikamoinen suhteessa vauhtiin (1:01:23, 10.51 km, avg 152 bpm). Vauhdin pienesti lisääntyessä syke nousee tässä vaiheessa kautta vielä hurjasti, joten vauhtitreenejä olisi todella jo hyvä alkaa tehdä selvästi lisää. Illalla tein kotosalla vielä keskivartalotreenin päivän päätteeksi (15:30, avg 114 bpm).
Torstaina juoksin ensin kevyen peruskestävyyslenkin (1:02:44, 9.17 km, avg 133 bpm) ja menin sen jälkeen salille tekemään ylävaratalo- ja keskivaratalotreenin (48:01, avg 97 bpm). Perjantai meni taas kevellessä; kävelin töistä kotiin (31:22, 3.05 km, avg 101 bpm) ja hetken päästä jatkoin kävelytreeniä kävelemällä kuuntelemaan pop-jazz-laulajien musikaalikonserttia (27:12, 2.7 km, avg 121 bpm), jossa tyttärenikin lauloi. Konsertti oli aivan hämmästyttävän upea ja saimme nauttia todella taidokkaista esityksistä. Illalla kävelin vielä konsertista kotiin (26:28, 2.65 km, avg 116 bpm) ja tein lyhyen liikkuvuustreenin illan ratoksi (16:00, avg 95 bpm).
Lauantaina tein viikon pisimmän juoksutreenin (2:30:19, 22.43 km, avg 136 bpm). Sain nautiskella auringon lämmöstä menomatkalla, mutta suuntaa vaihtaessa totesinkin tuulen olevan hyytävän kylmä. Iltasella kävin vielä kävelyllä jatkaakseni viikon kävelyagendaa ja samalla vähän verryttelemässä (42:24, 3.65 km, avg 109 bpm).
Sunnuntaina ohjelmassa oli vuorossa vk-vetoja, alku- ja loppuverkan välissä tein 12 2 minuutin vetoa puolentoista minuutin kävelypalautuksilla (1:16:53, 11.4 km, avg 142 bpm). Syke nousi ja laski nätisti vedoissa ja palautuksissa, keskivauhti vedoissa oli korkeimmillaan 4:39 min/km, mikä ei ollut kovinkaan erityinen, toisaalta nopeaa juoksua haittaa näillä leveysasteilla edelleen liukkaat ja jäiset tiet – siihen nähden aivan kelpo vauhteja kuitenkin.
Tällä viikolla olen kävellyt enemmän kuin pitkään aikaan. Kahtena päivänä pääasiallinen ”treeni ” on ollut arkiliikuntaa kävelyn muodossa. Kaikki eivät laske arkiliikuntaa treeneihin, joidenkin työ on jo varsin aktiivista. Itse lasken kävelynkin liikuntatunteihin silloin kun se on tarkoitushakuista, eli liikun kävellen paikasta toiseen niin sanotusti harjoittelumielessä. Ei aivan aukoton logiikka, mutta sillä mennään :). Aikaa liikkumiseen käytin tällä viikolla 11 tuntia 45 minuuttia, jonka aikana jaloin liikuin 84.4 kilometriä, joista juoksua oli 63,5 kilometriä. Monipuolinen viikko sykkeiden ja vauhtien suhteen, hyvä niin.
Pääsiäisen lomailua odotellen,
– Maijaliisa
Saat kätevästi tiedon uudesta postauksesta seuraamalla blogini Facebook-sivua ja Instagram-tiliä sekä ottamalla blogini seurantaan Blogit.fi tai Follow my blog with Bloglovin.