Peruskesää viikolla 29

Edellisellä viikolla oli  varsin vauhdikas liikuntaviikko, joten tämän viikon kuvittelin ottavani hiukan rauhallisemmin. Liikuntatunteja on tullut edellisviikkoa vähemmän ja maanantaille sovittelinkin viikon lepopäivän, kun silloin oli myös aika fysioterapiaan. Edelleen nilkkaa ja jalkaa hoidettiin sähköakupunktiolla ja käsitellen. Jalka alkaa tuntua levossa selvästi paremmalta ja tällä viikolla olen uskaltanut testailla jalkaa jo kahdella lenkillä.

Tiistaina kävin peruslenkin pyöräillen (1:52:06, 44.07 km, avg 121 bpm) ja ihailin taas näit aivan huikeita kesäisiä maisemia. Keskiviikkona sain vihdoin, jo edellisenä kesänä aloittamani keittiön kaappien ovien maalamisen valmiiksi (viime kesänä yritin maalata ovia spraymaalilla… Urakan saatoin loppuun todella paljon helpommin tänä kesänä aivan tavallisella kalustemaalilla, telalla ja siveltimillä) ja palkinnoksi uurastuksesta kävin loistavassa kesäsäässä pidemmän Nuasjärven lenkin (2:55:11, 73.67 km, avg 137 bpm) ja aloimme nuoruudenystävieni kanssa suunnitella seuraavalle viikolle Oulujärven kierrosta juhlistamaan luokioaikaista pyöräretkeämme Kokkolasta Tampereelle,  Saarijärven kautta, jossa yhdellä pyöräretkeläisellä oli mökki. Useamman yön nukuimme tuolloin teltassa, mutta loppumatkasta herkkäunisemmat eivät enää suostuneet nukkumaan teltassa, joten pyöräilimme viimeisenä päivänä noin 120 kilometriä. Se olikin aikamoinen saavutus niillä pyörillä ja niin vähäisellä pyöräilykokemuksella.


Torstaina
  kävin taas testaamassa juoksua ja sainkin alku-ja loppuverkan välissä aivan mukavan tuntuisen rauhallisen lenkin aikaiseksi (1:07:00. 8.54 km, avg 130 bpm). Nilkka toimii kohtuudella, jomotus paikallistuu pitkälti nilkan sisäsyrjän kohdilta alas jalkapohjaan. Tällä alueella on jännealue, johon kiinnittyy yksi pohjelihaksista ja ilmeisesti tämä jänteen pään alue on mahdollisesti tulehtunut tai erityisen rasittunut.

Perjantaina vuorossa oli jalkoja säästävä pyöräily (1:45:32, 45.01 km, avg 130 bpm),jonka aikana poljin osin sateesta kastuneella tiellä, mutta sade itsessään kierteli minua varsin mallikkaasti ja sain polkea pääosin auringon pilkahdellessa pilvien raosta.

Lauantaina kävin kävelyn välissä polkuilemassa (yht 1:33:34, 10.09 km, avg 137 bpm) ja testailemassa edelleen jalkaa myös poluilla. Nilkka kestää pehmeillä poluilla jopa paremmin, vaikkakin vaatii tarkkaa askellusta ettei nilkka pääse vääntymään tai liian kaltevalle pinnalle. Nilkka on edelleen epävakaa enkä oikein tiedä, mikä askel saattaisi saada sen ärtymään tai kivuliaaksi.

Nyt sunnuntaina olen leikannut ruohoa vajaan puolitoista tuntia (avg 101 bpm) ja sen päälle kävin rauhallisella kävelyllä nautiskelemassa ihanasta illan lämmöstä (40:12, 3.3 km, avg 100 bpm). Viikkoon mahtui liikuntaa reilu yksitoista tuntia ja kilometrejä karttui 186.1, joista juoksua oli  15.7 kilometriä. Juoksukilometrit kasvavat hitaasti mutta varmasti. Pyöräilyä viikkon karttui 162.7 kilometriä, enemmänkin olisi voinut tulla,mutta loppuviikosta otin hieman rauhallisemmin pyöräilyn osalta, kun olemme starttaamassa jo nyt heti maanantaina tuolle Oulujärven lenkille (noin 170 km). Matkaan meitä on lähdössä kaksi neljästä edellisen  pyörälenkin retkeilijöistä.

Huominen pyöräretki hiukkasen jännittää, emme kumpikaan ole oikein pyöriemme kanssa niin taitavia, että saisimme edes sisäkumia vaihdetuksi, onneksi voimme saada hätätilassa sitten kyydin kotiin vaikka kesken matkan, se tuo turvaa matkaanlähtöön. Jospa saisin jonkinmoisen retkipostauksen tai reittikuvauksen myös tänne blogin puolelle, katsotaan :)

Ihanaa heinäkuun viimeistä  kokonaista viikkoa toivotellen,

– Maijaliisa

Saat kätevästi tiedon uudesta postauksesta seuraamalla blogini Facebook-sivua ja Instagram-tiliä sekä ottamalla blogini seurantaan Blogit.fi tai Follow my blog with Bloglovin.


blogit-150x60.png

hyvinvointi liikunta terveys oma-elama