Pyöräilykauden päätöstä ja elokuun elot viikolla 35

Saan harvoin palautetta blogistani, nyt sain ihanaa palautetta mutta myös äärimmäisen huikeaa apua jalkavaivaani, kun eräs lukijani otti minuun yhteyttä nilkkavaivaani liittyen ja selvitteli Etelä-Suomesta käsin, kuka täällä Kainuussa voisi olla paras mahdollinen auttaja ongelmassani. Sain suosituksen eräästä jalkateräongelmiin keskittyneestä OMT-fysioterapeutista ja nyt odottelen hänelle varattua aikaa kuin kuuta nousevaa. OMT (oprtopedinen manuaalinen terapia) -fysioterapeuteilla on erikoiskoulutus tuki- ja liikuntaelimistön ongelmien tutkimiseen ja hoitamiseen eri menetelmin. Minulla on ollut pitkään tunne, että oireita on kyllä hoidettu hyvin ja menestyksekkäästi, mutta syy on jäänyt arvailujen varaan. Olen välillä päässyt juoksukuntoonkin jalkoineni, vaikka nilkan jäykkyys on jäänyt silloinkin vaivaksi. Kun syytä ei ole hoidettu kuntoon, on oireilu kuitenkin sitten aina uudelleen palannut ja nyt ollaan siinä tilanteessa, että jalalla ei enää juurikaan juosta, toisinaan jopa kävelykin saa nilkan alueen jomotuksen aikaan. Odotan siis todella tätä tulevaa fysioterapia-aikaa ja jotakin selvyyttä asiaan. Toki voi olla myös niin, että tutkimukset jatkuvat, asiaan erikoistuneen lääkärinkin nimi on tiedossa, joten jos fysioterapia ei auta, lääkäri on seuraava osoite. Sain kuitenkin vahvistusta myös siihen, että vaiva pitää jollakin tavalla olla hoidettavissa, eikä se, että en voisikaan enää juosta,  ole mikään ensisijainen vaihtoehto.

Elokuu mennä humpsahti ja kelit suosi edelleen ulkoiluliikuntaa, aikaa liikkumiseen käytin vajaa kolmekymmentäseitsemän tuntia (36:43) ja sain kasaan aikamoiset 665,9 kilometriä kuukauteen. Tokikin suurin osa näistä kilometereistä on ollut pyöräilyä; 603.5 kilometriä. Juoksua elokuuhun on tullut pikkiriikkiset 15.8 ja kävelyä reilun maratonin verran, 44.5 kilometriä. Liikuntaa olen harrastanut entiseen tapaan – edelleen täytyy sanoa, onneksi on pyöräily. Nyt syyskuussa ulkoilmapyöräily varmasti vähenee, joten siirryn sitten vaikka sisätiloihin pyöräilemään tarvittaessa. 

Maanantaina tein pikkusen pyörälenkin edelleen nautiskellen huikeasta kesän jatkumisesta, vaikka tällä lenkillä oli jopa pitkähihainen päällä, kun luulin, että ilma olisi jo vähän viileämpi (1:09:09, 28.24km).

Tiistaina lähdin kävelylle ja samalla kävin kirjastossa etsimässä nuotteja laulutunnille. Neljän kilometrin kävelyn (41:26, 4.01 km) jälkeen kokeilin himppusen juoksua (13:59, 2 km) ja heti juoksuun lähtiessä huomasin jalassa nilkan alueella jäykkyyttä ja sellaista täyteläisyyttä. Juoksu itsessään ei varsinaisesti tehnyt erityisen kipeää,  mutta oikea jalka kyllä tuntui aivan toiselta kuin terve vasen jalka. En kuitenkaan jatkanut juoksua tuota suunniteltua kahden kilometrin pätkää pidempään, vaan jatkoin lenkin loppuun kävellen (50:47, 4.71 km).

Keskiviikko oli laulutuntipäivä ja nyt aloitin vielä laulutunnin päälle uuden harrastuksen, musiikinteorian opiskelun. Olen soittanut joskus ala-asteikäisenä pianoa muutaman vuoden ajan, sen jälkeen nuotinlukutaitoa on kartuttanut lähinnä kuorolaulu, joten musiikin teorian opinnot ovat todella tarpeen. Laulutunnille kävelin (27:02, 2.65 km) ja kotiin hipisin edelleen kävellen hieman pidempää reittiä (47:49, 4.6 km). Torstai-ilta meni lukiolaisen vanhempainillassa, sinne toki pyöräiltiin ja harrastettiin sitä kuuluisaa arkiliikuntaa. Arkiliikuntaa minun päivään tulee tavallisesti vähän. Menen autolla töihin ja siirryn eri työpisteisiin autolla. Toisinaan asiakastaapiminen saattaa olla enemmänkin urheilua, mutta useimmiten kuitenkin pöydän ääressä työskentelyä.

Perjantain työpäivä meni ensiapukurssin webinaaria  suorittaessa ja siinä samalla tuli monta kertaa mieleen, että monilla ihmisisllä voi olla hyvinkin paljon kaikenlaisia terveyshuolia ja miten niin monella eri tavalla minulla voi kaikki olla niin hienosti. Näitä pohdiskelin vielä iltasella kävelylläkin (53:10, 5 km) ja kotona tein pienen kotijumpan kävelyn päälle (20:28).

Lauantaina istuin tyytyväisenä sohvalla neulomassa aamupäivästä ja kun aloin suunnitella pyörälenkkiä, ulkona ripsotteli sadetta. Kävin ensin testailemassa ilmaa pienellä kävelyllä (30:13, 2.77 km) ja ilman tuntuessa lämpöisen kostealta, päätin kuitenkin lähteä pyöräilemään. Ajattelin, että kyllä se siitä tihkusateeksi laantuu ja niinhän siinä kävikin, lenkin aikana sade jopa taukosi (1:47:40,44.29 km). Silti pyöräily oli märkää, kylmää ja tuulista. Ilmeisesti kaikki muut pyöräilijät ovat jo sitä mieltä, että pyöräilykausi alkaa olla paketissa, koska yhtään pyöräilijää ei tullut vastaan eikä mennyt ohi. Toisaalta, ehkä muut ymmärtävät olla lähtemättä lenkille tällaisella säällä. Autoilijat olivat myös sitä mieltä, ettei pyöräilijöitä ole enää liikenteessä, koskapa ennen suojateitä ei ilmeisesti tarvitse pysähtyä, vaan vasta suojatiellä ja koiran ulkoiluttajatkin olivat tulleet siihen tulokseen, ettei pyöräilijöitä tarvitse enää varoa, vaan koiran voi antaa huoletta juosta narussa siksakkia pyörätien laidasta laitaan… Näiden sykettä nostattavien hetkien jälkeen aloin jo ajatella, että ehkäpä se pyöräilukausi on tosiaan tässä, mutta kun sunnuntai saapui lämpöisen auringonpaisteen kera istuin taas pyörän selkään ja lähdin nauttimaan ehkäpä niistä viimeisistä kesänlämpöisistä pyöräilykilometreistä (1:30:56, 38.82 km). Ensi viikollekin on vielä luvattu kahdenkymmenen asteen lämpöä, joten saattaa minut edelleen nähdä pyörän päällä. Tänäään olen myös nauttinut lämmöstä useamman tunnin pihatöitä tehden. Viikkoon kertyi liikuntatunteja reilu yhdeksän (9:12) ja matkaa taittui 137.13 kilometrin verran, joista pyöräilyä ehdottomasti suurin osa.

Elokuu on ollut aivan huikea kesäkuukausi. Syyskuu saa jatkua lämpimänä ja leutona, minua ei haittaisi :) Syyskuussa alan vahvasti kuitenkin kääntyä salitreenin puoleen ja voi kuinka mielelläni juoksisin. Sitä jään edelleen odottamaan, erityisesti nyt odotan, että saan jalkavaivaani jonkun syyn, jotta voin tehdä oikeita asioita jalan kuntouttamiseksi.

Superia syyskuuta toivotellen,

– Maijaliisa

Saat kätevästi tiedon uudesta postauksesta seuraamalla blogini Facebook-sivua ja Instagram-tiliä sekä ottamalla blogini seurantaan Blogit.fi tai Follow my blog with Bloglovin.


blogit-150x60.png

hyvinvointi liikunta terveys oma-elama