Juoksusuunnitelmaan mukaan viikolla 23

Kesä on käynnistynyt rytinällä, vaikka vielä ei ole lämpö juuri hellinyt täällä Kainuussa. Tämmösenä Lapin tyttönä ihaillen hämmästelen jokainen alkukesä omanapuun kukkimista, sitä kun en lapsuudessa juuri nähnyt. 

Maanantaina pidin pitkästä aikaa aivan rehellisen lepopäivän liikunnasta, olen suunnitellut aika kovan treeniplokin tähän kesäkuulle ja jotta pystyn toteuttamaan treenit edes suurin piirtein, pitää palautumisesta pitää myös erityisen hyvä huoli. Juoksutreenejä pyrin tekemään sykeohjatusti, joten kilometrejä ei välttämättä kerry aivan yhtä rivakasti ja joudun himmailemaan vauhteja, mutta siihen täytyy nyt hetken ainakin totutella. Tiistaina juoksin lenkin ja lenkin lopussa ohjelmassa oli hiukan koordinaatioharjoituksia (1:02:09, 9.26 km) ja lenkin jälkeen tein salilla ylävartaloa ja keskikroppaa (41:21). 


Keskiviikkona ohjelmassa oli alku- ja loppuverkan välissä tasavauhtinen vauhtikestävyysjuoksu (1:20:39, 11.7 km). Juoksu tuntui hyvältä, mutta sykkeen pitäminen tietyllä alueella vaatii kyllä tarkkaa tsekkailua. Toisaalta minulla on pääosin rannesykemittaus käytössä ja se ei ole paras mahdollinen tällaiseen sykeohjattuun juoksuun. Kaapissa odottelee optinen sykesensori, se pitää kaivaa käyttöön kyllä ensi viikolla. Torstaina steppailin ensin crossarilla (30:37, 3.71 km) ja salitreeninä tein sekä jalkatreeniäettä koko kropan voimatreeniä (1:05:28). Loppuverkkana jatkoin matkaa vielä hetken kävellen (21:37, 1.84 km)

Perjantaina pyöräilin pitkästä aikaa töihin ja sieltä kotiin (n. 6 km). Lyhyemmän työpäivän jälkeen pääsin iltasella nautiskelemaan ohjelman mukaan parin tunnin juoksusta metsässä, pääosin latupohjalla ja metsäautotiellä (2:01:13, 17.32 km). Juoksu tuntui yllättävän mukavalta ja rennolta. Iltasella jaloissa oli sitten tosiaan jäykkyyttä, mutta jo lauantaina tuntuma oli varsin hyvä. Lauantaina sain miehen avustuksella vihdoin vaihdettua pyörään ulkorenkaan ja sehän onnistuikin aika helposti. Päivän palauttava treeni oli mukavan pikainen pyöräily (1:07:53, 26.52 km). Pyöräilyn jälkeen kävin vielä kävellen kauppareissulla.

Sunnuntaina ohjelmassa oli rauhallinen pk2-juoksu alku- ja loppuverkan välissä. Matalilla sykkeillä juokseminen on minulle todella haastavaa edelleen ja osan matkaa jouduinkin kävelemään, jotta syke pysyi riittävän matalalla, juoksusta tuli siis enemmänkin juoksukävelyä (1:00:49, 8.24 km). Suunnitellun juoksun jälkeen kävin vielä salilla ohjelman ulkopuolella salilla treenailemassa pääosin yläkroppaa (55:04).

Viikon treenit ovat tuntuneet hyvältä ja palautuminen on tuntunut pysyvän lisääntyneen juoksun mukana. Aikaa liikkumiseen käytin 11:37 ja matkaa kertyi kokonaisuudessaan 89.7 kilometriä, joista juoksua maltilliset 46.5 kilometriä. Tämän viikon perustella uuden ohjelman aloittaminen on ollut hyvä ratkaisu. Kun saan valmiiksi kelloon ohjelmoidun treenisuunnitelman, vaikkakin tällä kertaa aikaisemmasta valmennusohjelmasta itse muokkaamani, toteutan ohjelmaa kuin se olisi käsketty toteuttaa.

P.s. Lily.fi on muuttanut blogikirjoitusalustaa huomattavasti, joten olen aivan hukassa näiden asetusten ja asetteluineen, kuvien lisäämisen ja kaiken muun oheisen kanssa, joten antakaa anteeksi, jos ulkoasu ja kaikki näkyvä on vähän miten sattuu, sisältö on kuitenkin omaani ja siitä otan vastuun 😄.

– Maijaliisa

Saat kätevästi tiedon uudesta postauksesta seuraamalla blogini Facebook-sivua ja Instagram-tiliä sekä ottamalla blogini seurantaan Blogit.fi tai Follow my blog with Bloglovin.

blogit-150x60.png

Hyvinvointi Liikunta Terveys Oma elämä

Palauttelua viikolla 22 ja toukokuun touhuilut

 

Toukokuun huipentuma oli tietysti Nuts Karhunkierroksen viikonloppu, itse hiputtelin siellä pienen polkuilun sykkeet taivaissa, kun mies puolestaan veti satamailisen. En juurikaan valmistautunut omaan suoritukseeni, mutta sitä eneemän jännitin miehen kisaa ja pääsin myös huoltamaan häntä reitillä. Se oli hienoa hommaa. Oma juoksu meni kaikenkaikkiaan oikein hyvin ja tuollainen lyhyt rykäisy täysillä vaikutta sopivan minulle aika hyvin. Siitä syystä usein sanonkin, ettei minua tai enemmänkin minun kroppaa, ole tarkoitettu ultrille. Jos minua olisi nuoruudessa alettu valmentaa juoksuun, olisin ehdottamasti ollut sopivampi pikamatkoille ominaisuuksiltani, mutta nyt saan harrastaa aivan mitä haluan ominaisuuksistani riippumatta ja satun haluamaan ”juosta” ultria, joten näillä mennään. Toukokuussa olen liikuttanut itseäni hieman reilu viisikymmentä tuntia ja se tuntuu hyvältä. Juoksua kuukauteen on karttunut jopa vähemmän kuin edellisenä kuukautena, mutta en ole erityisemmin edes ajatellut, kuinka paljon juoksen, vaan enemmänkin, kuinka paljon liikun ja mikä tuntuu kivalta juuri kyseiseen päivään. Kesäkuussa tarvitsee lisätä juoksua selvästi, mutta sen osalta suunnitelmat ovat vielä hieman avoimet. Nopeasti juoksumäärän nostaminen ei ole paras vaihtoehto sille, että heinäkuussa pitäisi kiskasta ultra. Aikaa  ultraan ei enää ole kovin paljon ja minun pitää tarkkaan miettiä, miten homma saadaan toimimaan ultran näkökulmasta. Toukokuussa treeniin on kuulunut juoksun lisäksi pyöräilyä, crosstrainerilla steppailua, pyöräilyä, kävelyä ja salitreeniä monessa muodossa.

Tällä viikolla maanantaina  juoksin testaillen jalkoja (37:51, 6 km) salille ja salilla tein yläkroppaa ja koko corea (1:00:55) ja kävelin loppuverkkanan kotiin (18:30, 1.3 km). Jalat toimivat oikein mukavasti eikä mitään erityisiä tuntemuksia ollut. Tiistaina autoilin salille, salilla steppailin ensin puolisen tuntia (30:07, 3.55 km) ja salitreeninä testailin vähän muiden treenien lisäksi jalkojen tuntuamaa (52:17). Keskiviikkona oli vuorossa polkujuoksuseuran palauttelulenkki porukalla. Pyöräilin läheiselle pururadalle (8:11, 2.56 km), nautin hyvästä seurasta ja kävelystä maastossa (1:19:29, 8 km). Kotiin pääsin vesisateessa pyöräillen (10:26, 2.37 km). Torstaina lähdin juoksulenkille ja lenkin aikana ajattelin, että voisin juoksennella vaikka kympin ja katsoa, mihin aikaan se menee näin harjoitustlenkillä (58:45, 10 km) ja aivan mukavastihan se meni alle tuntiin. Loppumatkasta jouduin tosin vähän kiihdytellä, kun alkamatkan otin niin rauhallisesti. Juoksun jälkeen jatkoin matkaa vielä hyvin rauhallisesti kävellen (22:49, 1.9 km). Perjantaina työntelin reilun tunteroisen ruohonleikkuria, pihan nurmikko alkoi olla lähes viidakkomaisessa kunnossa. Päivän varsinaisen treeninä  kävelin ensin salille (18:54, 1.7 km), salilla jatkoin alkuverkkaan steppailen (20:04, 2.32 km) ja treeninä tein viikon ensimmäisen kunnon jalkatreenin (1:07:18). Jalat toimii, joten superkompensaatiota tässä odottelen… :).

Lauantaina juoksentelin rauhallisesti hetken (45:02, 6.50 km) ja jatkoin matkaa kävellen (20:24, 1.33 km). Nyt jaloissa alkoi tuntua viikon rasitus ja totesin, että lenkki on hyvä jatkaa loppuun kävellen. Onneksi teinkin näin, koskapa sunnuntaina jalat olivat mukavasti taas juoksukunnossa ja juoksin ensin hetken (23:50, 4.01 km) ja jatkoin jalkatreeniä steppaillen salilla (20:23, 2.45 km). Salitreeninä tein pitkästä aikaa kuntopiiriä ja hieman lopuksi corea (50:02). Salilta kävelin toki kotiin (15:52, 1.45 km). Viikkoon olen saanut liikuteltua itseäni mukavat 12 ja puoli tuntia ja matkaa kertyi kokonaisuudessaan 58.4 kilometriä, joista juoksua oli pikkuruiset 26,5 kilometriä.

Odotan jo innolla, minkälaista treeniä saan aikaiseksi ensi viikolle ja miten saan suunnitelmat käyntiin kohti heinäkuuta. SItä odotellessa toitovatan huikean kaunista kesäkuuta ja lomalaisille rentouttavaa lomaa!

– Maijaliisa

Saat kätevästi tiedon uudesta postauksesta seuraamalla blogini Facebook-sivua ja Instagram-tiliä sekä ottamalla blogini seurantaan Blogit.fi tai Follow my blog with Bloglovin.


blogit-150x60.png

hyvinvointi liikunta terveys oma-elama