Heinäkuun höntsäilyt ja viimeinen lomaviikko – viikko 31
Heinäkuu on vaihtunut elokuuksi, mieli alkaa siirtyä alkavaan työhön ja tulevaan syksyyn. Heinäkuu oli huippukuu juoksu-unelmien kannalta. Juoksin ensimmäisen ehjän polku-ultran ja se jos mikä, on tavoite, jonka vihdoin saavutin (*37). Tähän asti ultrilla eteen on tullut joko rasitusvamma tai totaalinen uupuminen (flunssan vuoksi), jolloin suoritus on jäänyt vajaaksi, eikä suoritus ole tuntunut kokonaiselta. Luottamus omiin voimiin ja selviytymiseen polku-ultralla kasvoi ja ajatus siitä, että voisin joskus juosta vielä pidemmän ultrajuoksun alkaa houkuttaa yhä enemmän… Nälkä kasvaa syödessä, vai miten se oli 😉
Heinäkuussa harjoituksia tuli 34 kertaa, joista juoksua 18. Kaikenkaikkiaan treeniä tuli 31tuntia ja 39 minuuttia, joista juoksua 19 tuntia ja 27 minuuttia. Kilometrejä kertyi 175, joista juoksua 148.5 kilometriä. Ei aivan paras treenikuukausi, mutta Pallas – Hetta polku-ultra varten oli kevennettävä treeniä ennen kisaa ja kisan jälkeen on ehdottomasti pitänyt ottaa iisisti, jotta palautuminen onnistuu.
Heinäkuun treenit ja sykealueet.
Heinäkuun viimeinen viikko vaihtui elokuuksi, mutta helteet senkun jatkuivat –
Maanantaina olimme uimarannalla nauttimassa edelleen kesän helteistä ja illalla pyöräilin tänä kesänä valmistuneille kuntoportaille ja porrastreeniin (12:25, 3.24 km, avg 105 bpm) – porrastreeniin voit otta vinkkiä vaikkapa täältä. Porrastenin (40:57, avg 143 bpm) jälkeen pyöräilin vielä jäähdyttelynä kotiin (14:54, 3.23 km, avg 128 bpm).
Tiistaina työntelin taas telaleikkuria pitkin pihoja (1:14:04, avg 98 bpm) ja kävin palauttelevalla lenkillä, jossa kerrankin sykkeet pysyi mukavasti peruskestävyysalueella (35:31, 4.74 km, avg 125 bpm).
Keskiviikkona kävin pyöräilemässä pitkiksen Hannukaisen ja Paltaniemen upeissa maisemissa (2:01:02, 43.82 km, avg 117 bpm). Sain useamman kommentin Instapäivitykseeni, siitä, että nyt on tullut huippunopea juoksu – kertonee siitä, että ei ole aivan oletettavaa, että päivitän pyöräilyvauhteja tai ylipäänsä pyöräilen. Viime kesänä pyöräily kuului treeneihin aktiivisesti koko kesäkuun juoksijan polven vaivatessa. Nyt sitä vaivaa ei onneksi ole ollut. Vasemman jalan nilkka kuitenkin hieman oireilee, joten tein pitkiksen nilkkaa säästääkseni tällä viikolla pyöräillen.
Torstai oli tämän viikon lepopäivä. Perjantaina juoksin ensin salille lataamaan salikorttia (14:50, 2.36 km, avg 137 bpm) ja salilta lähdin vetämään viikon vauhtikestävyyslenkin (40:12, 7.29 km, avg 156 bpm), jossa tunsin ja luulin juoksevani kolme kymmenen minuutin jaksoa kohtuullisen kovaakin vauhtia, mutta nopeinkaan näistä ei ollut alle viiden minuutin kilometrivauhtia. Vaikuttaa siltä ettei ainakaan hermotus tai edes lihakset ole vielä kuitenkaan aivan palautuneet polku-ultrasta.
Lauantaina menin salille pitkästä, pitkästä aikaa. Sali on saanut olla koko kesän aivan rauhassa minulta, lihaksuntotreenikin on jäänyt luvattoman vähäiseksi… Salitreeni kesti 1:15:03 keskisykkeellä 114 bpm. Seuraavana päivänä huomasi todellakin, että lihaskuntotreeni on ollut kesän aikana vähäistä, erityisesti kädet ovat ihmeen kipeät…
Sunnuntaina olen menossa vetreyttämään kroppaa pienellä palauttavalla hölkkäilyllä, palataan tähän lenkin jälkeen samoin viikon kilometreihin – lähti postaus vähän liian aikaisin liikenteeseen :)
Lähdin lenkille lasten kanssa kaupan kautta. Nuorimmainen lähti vielä hetkeksi matkaan lenkille pyöräillen ja parinkymmenen minuutin jälkeen palautin nuorimmaisenkin kotiin ja jatkoin lenkkiä vielä yksikseni (50:11, 7.01 km, avg 131 bpm).
Tällä viikolla treeniä on tullut mukavasti, minuuttia vaille kahdeksan tuntia ja kilometrejä on tullut yhteensä 73.4. Juoksukilometrejä viikolle kertyi vain 22.4.
Mukavata elokuuta ja pimeneviä iltoja,
– Maijaliisa
*Numerot ovat juoksuhaaste 2018:n suoritettuja haasteita: 37. Aseta itsellesi juoksutavoite ja juokse tavoitteeseen.
Saat kätevästi tiedon uudesta postauksesta seuraamalla blogini Facebook-sivua tai ottamalla blogini seurantaan Blogit.fi tai Bloglovin’ -sivustoilla.
Jos haluat seurata blogini sometilejä, löydät ne täältä:
Facebook
Instagram
Twitter
YouTube