Viikon 40 oheinen: peruskuntokausi käyntiin
Tämä oheinen on ollut viimeksi käytössä alkukesästä, kun hevosemme lomailivat, ja meillä oli vain yksi treeni viikossa. Nyt treenejä kyllä piisaa ja tulevalla viikolla on aluevalmennuksen katsastuskin, mutta saatte silti varsin vaativan oheisen. Siihen on muutama syy:
1. Nyt kun kisakausi on ohi, alamme kasvattaa lihas- ja kestävyyskuntoa tulevia koitoksia varten. Äärirajoille ei tarvitse itseään kiskoa, mutta harjoittelua on oltava paljon.
2. Osa vikeltäjistä valmistautuu maajoukkuekatsastukseen. Ainakin viime vuonna siellä tehtiin paljon myös oheisia, eikä mitään ihan helppoja ja kevyitä juttuja. Maajoukkueleirin meininkiä on hyvä simuloida näillä harjoituksilla, joita Gero teetti viime vuonna.
Työn iloa!
Intervallilenkki
Juokse vähintään puoli tuntia siten, että ensimmäisen 5-10 minuutin jälkeen alat tehdä intervalleja. Eli juokset esimerkiksi minuutin ajan reippaammin ja kolme minuuttia hitaasti. Tai hölkkäät muuten hyvin rauhallisesti, mutta teet muutaman lyhtypylvään välein kovatahtisia spurtteja. Voit myös yhdistellä näitä kahta tapaa. Tärkeintä on, että vauhti vaihtelee. Lopuksi voit taas juosta joitakin minuutteja hitaasti tasaista vauhtia.
Jos et voi juosta, voit suorittaa tämän oheisen esimerkiksi rullaluistellen tai pyöräillen. Vauhtia pitää silti vaihdella ja tahdin on pyöräillessäkin oltava hengästyttävä.
Geron treeni x 2
Tee tämä harjoitus kaksi kertaa viikon aikana. Toisen kerran voit halutessasi yhdistää lenkkiin. Silloin sinun ei tarvitse verrytellä.
– Verryttely, esimerkiksi juoksua, portaiden nousua, hyppynarulla hyppimistä, käsien pyärittelyt jne.
– Askelkyykyt polvennostolla 2 x 20 /jalka: tee askelkyykky viemällä toinen jalka taakse ja tuo kyykystä noustessasi takimmainen jalka vartalon eteen, polvi koukussa.
– Linkkari 3 x 12: suorin jaloin, nopeasti.
– Miesten punnerrus 3 x 20
– Dipit 3 x 15: rapukävelyasennosta käsien koukistus.
– Vinot vatsat 2 x 30 /puoli: nilkka toisen polven päällä, vastakkainen kyynärpää koskee polvea.
– Jalannosto päinmakuulla 2 x 20 /puoli: makaa mahallasi, koukista toinen jalka 90 asteen kulmaan ja nosta sitä.
– Jalannosto päinmakuulla sivulle 2 x 5 /puoli: kuten edellinen, mutta älä koukista jalkaa vaan pidä se suorana sivulla.
– Mylly maaten 2 x 20 /jalka: makaa selälläsi ja piirrä jalalla niin iso ympyrä kuin mahdollista.
– Venyttely, käy läpi ainakin silta, spagaatit ja pystyspagaatit.