Leuhkimispostaus: tilanne lukuina

Meillä alkoi tänään Tavelassa uusi lasten alkeiskurssi, jota vetävät Supersankarien tyypit. Tein sen kunniaksi hieman laskelmia samalla kun kuuntelin hölmöä, uhoilevaa ja mielialaani sopivaa musiikkia:

”Ne kysyy mikä hymyilyttää
aikojen alust hyväl ryhmäl rymytty tääl”

Meitä on aika hyvä ryhmä täällä Tampreella ja Kangasalla. 

Atiivisia vikeltäjiä: 38

Hevosia hyvin aktiivisessa käytössä: 4

Hevosia kokeiluasteella tai muussa vähemmän aktiivisessa käytössä: 3

Talleja: 2

Valmennus- ja juoksutushenkilöstöä yhteensä: 10

Kisaavia joukkueita: 2 

Kisaavia laukkayksinvikeltäjiä: 10 

Kotikisoja kaudella 2017: 2 

Jouduin hetken miettimään, miten nimittäisin niitä vikeltäjiä, joita en henkilökohtaisesti valmenna. Kaikkia näitä 38 vikeltäjää en ole edes tavannut, sillä osa heistä treenaa valmennettavieni vetämissä ryhmissä. Sitten keksin: jos kerran valmennettavani, eli lapseni, valmentavat näitä vikeltäjiä… Niin nehän ovat lapsenlapsiani! 

Taidan ihan kohta alkaa nimittää itseäni Grand Old Ladyksi. 

P.S. En ole ihan varma, onko tämä se hetki, jona huomaan pissan olevan nousemassa päähäni (Cheekin mukana tosissaan laulaminen viittaa tähän). Vai onko tämä vain se hetki, kun saan iloita ja olla ylpeä siitä, mitä olen vuosien työllä yhdessä muiden kanssa saanut aikaan. 

hyvinvointi mieli liikunta tyo