45 elämänoppia 45 vuodessa – hyvää syntymäpäivää minulle!

Olen saanut lukea muutamasta blogista, kun kirjoittajat ovat koonneet oman ikänsä verran elämänoppeja. Minä päätin tarttua samaan – seuraavassa listaan 45 elämänoppia oman matkani varrelta.

Minna istuu tuolilla

Elämänoppini 45 vuoden ajalta

1 Olen oppinut sekä karkea- että hienomotoriikan: osaan istua, kävellä, juosta ja tarttua esineisiin pinsettiotteella!

2 Osaan puhua ja kirjoittaa kolmella kielellä, ilmaista itseäni suullisesti ja kirjallisesti. Näin 45-vuotiaana sitä ymmärtää, että tällä on ollut erityinen merkitys elämässäni.

3 Matematiikalla on väliä: peruslaskut, plussat, miinukset sekä kerto- ja jakolaskut (myös ensimmäisen asteen yhtälöt ja prosenttilaskut) helpottavat elämää. Oikeasti.

4 Pallopelit ovat s*tanasta. Mihin ihminen tarvitsee pallopelejä?

5 Nirsoilu ei kannata, maistaa pitäisi kaikkea. Mutta banaaniin en vain pysty. Rusinatkin ovat siinä ja siinä.

6 Toimin sujuvasti vuorovaikutusta vaativissa tilanteissa, otan muut huomion, osaan keskustella ja argumentoida asiani perustellen.

7 …olen siis oppinut, että perusteettomat vastaukset eivät riitä, pelkät ”joo”, ”ei” ja ”se nyt vain on näin” eivät riitä.

8 Uskomatonta on, miten sitä havaitsee vasta myöhemmin elämässään, miten tärkeitä olivat lukion ruotsin, englannin ja psykologian tunnit. Jos puhuisi aikuiselle itselleen, kehottaisi lintsaamaan hieman vähemmän ruotsin tunneilta.

9 Yhteiskuntaoppi ja politiikka ovat tärkeitä. Ne ovat tärkeiden ihmisten tärkeitä juttuja. Niistä minä en oikeastaan paljoakaan ymmärrä.

Kuva Minnasta

10 Lapsena sitä ihmetteli, miten aikuiset jaksavat katsella ja kuunnella uutisia. Nyt keski-iässä uutiset tuovat mukavasti rytmiä ja raamia arkeen.

11 Ajankohtainen kakkonen (onko se edes sen niminen?) on silti edelleen melko nou nou…

12 Jeesuksen opeilla on kauaskantoisia vaikutuksia. Omassa elämässäni toteutan ”Tee toisille niin kuin toivoisit itsellesi tehtävän” -ajatusta liki päivittäin.

13 Hymylle saa vastaukseksi hymyn.

14 …ja niin metsä vastaa kuin sinne huutaa!

15 Olen oppinut peiliin katsomisen jalon taidon – muita ei kannata syyttää, joskus (useinkin) syyllinen löytyy peilin takaa.

16 Elämä on ylä- ja alamäkiä, iloa, suruja ja pettymyksiä.

17 Se on myös huolettomuutta ja hauskuutta.

18 Tasaisia vaiheita elämässä on hyvin harvassa ja vähän.

19 Tyyntä myrskyn edellä on hieman kulahtanut sanonta, mutta pakko myöntää, totta se on!

20 Ankeaa kevättä seuraa aina kaunis kesä.

21 …oli se kesä minkälainen tahansa. Sateinen ja kylmäkin kesä on kesä. Tai no. Nyt narrasin.

22 Ja kesä on yhtä kuin loma. Ainakin heinä- ja elokuu.

23 Äidiltäni olen oppinut, ettei lomiin kannata ladata liikoja odotuksia; ei tule sitten pettymyksiä.

25 Pyörällä ajon opin ihan itse, en äidiltäni. Hän ei ollut opettajaluonne. Siitä olenkin oppinut, että itse sinnikkäästi yrittämällä saavuttaa ihan hyvät tulokset!

26 Mikään ei siis tule eteen ”ilmaiseksi”.

27 Jos mielii saunaan vettä, se pitää sinne kantaa. Jos haluaa saavuttaa hyvän arvosanan tentistä, siihen pitää lukea. Jos haluaa voittaa urheilukisassa, siihen pitää panostaa. Ja niin edelleen.

28 Mukavuudenhaluisena ihmisenä opin monet asiat kantapään kautta

29 …ja hallitseva ajatukseni ja tekotapani on ”tosta vaan”. Niinkin voi syntyä ihan hyvä jälkeä ja järkevä lopputuotos.

30 Elämä on opettanut, että joskus takki auki -tekeminen on kaikkein paras vaihtoehto. Se karistaa turhan tekemisen paineen

31 Turha panikoida, kun kaikki kuitenkin järjestyy tavalla tai toisella. Voi että, jos tämän olisi tajunnut alle parikymppisenä…

32 Elämä on välillä epäreilua. Sille ei voi mitään. Nallekarkit eivät mene aina tasan, ja on tyydyttävä osaansa. Seuraavan kerran sitten.

33 Olen tajunnut, että usein se, minkä itse itsessään näkee, eroaa valtavasti siitä, miten muut asian näkevät.

34 Sama koskee ääntä – oma ääni kuulostaa omiin korviin melko erikoiselta. Matkan varrella siihen on tottunut.

35 Olen oppinut sallimaan ja antamaan anteeksi. Apulannankin mukaan ”…on helpompi antaa muille anteeksi kuin jäädä kaunaan kii”.

36 Märehtiminen on vähän kuin pallopelit – saatanasta.

37 Riittävä on riittävä. Usein ja kaikessa.

38 Herra Ylppökin tämän viisauden taannoin esitti: tekemistä pitäisi yksinkertaistaa. Kaikki on tai kaikesta tehdään aivan liian monimutkaista. Paino sanalla ”kaikesta”.

39 Siivoaminen on oman pään ja ajatusten hallinnoimista. Mitä sotkuisemmalta näyttää, sitä enemmän asiat ovat epäjärjestyksessä pään sisällä.

Minnan kokokuva Saara helkalan piirtämänä

40 Totuus tulee lasten suusta. Heitä kannattaa aika ajoin kuunnella tarkalla korvalla.

41 Keski-ikäisenä alkavat krempat. Kaikenlaiset kolotukset ja ihottumat. Aikaa ja rahaa menee erilaisiin puteleihin ja terveydenhuoltokuluihin liikaa.

42 …niin, ja keski-ikäisenä alkaa arvostaa kotona vietettyä aikaa, hyvin nukuttuja öitä, aikaisia nukkumaan menoja ja yhteisiä iltateehetkiä.

43 Opiskelu (kaikenlainen sellainen) pitää mielen vireänä ja olemuksen nuorekkaana. Etenkin, jos opiskelee omien lasten ikäisten kanssa samaa tutkintoon johtavaa koulutusta.

44 Opiskelu kannattaa aina. Fiksut pärjää aina. Ja mitä näitä vanhoja totuuksia olikaan…

45 Nelkytviis on sellainen numero, että kun numerot laskee yhteen, summaksi saadaan yhdeksän. Ja se on kiitettävä se. Skool!

Tähän on tultu.

Minna

Puheenaiheet Oma elämä Tapahtumat ja juhlat Ajattelin tänään
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.