Huhtikuisen viikon parhaat kuvina
Kevät on täällä. Näin ajattelin muutaman kerran viikon aikana, kun lämpötila nousi yli kymmeneen asteeseen ja maisemaikkunasta siintävä meri olikin yhtäkkiä auki. Pahin vaihe keväästä alkaa taittua juurikin huhtikuun puolivälin tietämissä, kun valoon on ehtinyt tottua, puihin alkaa muodostua silmuja, huoltoyhtiö on lakaissut sepelit pihasta ja kroppa on tottunut hiljalleen kesäaikaan. Kyllä se siitä. Kesää kohti! Kokosin huhtikuisen viikon parhaat tällä kertaa kuvina.
Kevätvalo on kirkas, mutta siihen tottuu noin kuukaudessa. Päivät pitenevät, ja kesäaika ottaa valtaansa. Lapsen ollessa yleisurheilutreeneissään, minä lenkkeilen usein ystävän kanssa jokirannassa puolitoista tuntia. Alkuviikosta aurinko paistoi vielä kuudelta ja sain napattua silmiä hivelevän kuvan jokirannan rakennuksesta. Ihan kuin olisi jo kesä.
Eräänä iltana kaksitoistavuotiaan harjoitusten jälkeen saimme ikuistettua komean auringonlaskun terassiltamme. Molemmat omilla luureillaan.
Torstaina olin sopinut ystäväni kanssa päiväkahvit Turun taidemuseon Victor-kahvilaan. Olimme varanneet Afternoon tea -tarjottimen, jota totisesti voin suositella. Kahvihetki oli oiva lepohetki kesken kiireisen työpäivän.
Työviikko päätyössäni oli työntäyteinen, ja oli ihanaa ja helpottavaa, kun olin ”tehnyt tunnit sisälle” perjantain osalta ja pääsimme suuntaamaan toimittajakeikalle ulkosaaristoon. Minä toimittajakeikalle, mies venekuskiksi. Jäät olivat sulaneet, ja ilma oli kuin morsian. Pääsin tutustumaan saaristoelämään ja katselemaan ja syöttämään pullosta vastasyntyneitä karitsoja.
Jäimme samalla reissulla yöksi mökkisaareen. Idyllistä, sanoisin, vaikka saari-ihmisiä en olekaan. Perjantai oli lämmin ja keväinen päivä, lauantaina heräsimme merisumuun. Ilma tuntui kolealta. Yhden jälkeen, merisumun hälvettyä, pääsimme lähtemään takaisin Turkuun.
Olipa palauttava reissu! Lapsi oli perjantaina koulun kanssa Korppoossa ja pääsi sieltä mummolaan yökylään. Meillä kaikilla oli niin mukavaa…
Rekrytoin keskimmäisen poikamme hakemaan minulle viikonloppukimpun, ja iloitsin tästä, sillä kimppu oli poikkeuksellinen ihana.
Tähän on tultu.
Minna