Koronan jälkeiset iho-oireet jatkuvat: kasvoilleni iski atooppinen ihottuma
Olen aiemmin kertonut, että koronarokotteet ja sen jälkeen sairastettu koronavirus toivat mukanaan ruusufinnin. Sitä on tutkittu ja hoidettu. Oikeanlaisella hoidolla kasvoni ovat voineet jälleen hyvin. Sitten se iski, koronavirus numero kaksi. Jo sairastamisen viimeisinä päivinä aloin huomata silmäluomissani kuivuutta ja kutinaa. Ne turposivat. Niskan iho alkoi käyttäytyä samalla tavalla.
Rasvasin ihoani perusvoiteilla, silmäluomiin käytin sitä varten minulle aiemmin silmäluomien tulehdukseen määrättyä kortisonipitoista voidetta. Sain hetkellisen avun, mutta siihen se jäi. Työterveyslääkäri ajatteli minut nähtyäni, että kyseessä on ruusufinni silmäluomilla ja atopia niskassa. Hän määräsi voiteen, jota pystyin käyttämään tasan kerran: kirvely, kutina ja punoitus voimistuivat, eikä nukkumisesta tahtonut tulla mitään.

Päätin käydä tutulla ja turvallisella kosmetologilla, joka hoiti kasvoni kosteuttavalla kasvohoidolla, ja silmäluomiin tupsutettiin ”kalsium-kapselijuttua”. Jälleen hetkellinen apu.
Oirekuva aaltoilee, ja kun oireet pääsevät valloilleen, olotila on ikävä. Kutittaa, punoittaa ja kirvelee. Kun alkaa raapia ihoa, se menee herkästi haavaumille/rikki.
Niska näyttää atooppiselta, silmäluometkin hitusen. Atooppinen ihottuma, joka tunnetaan myös nimellä ekseema, on krooninen ihotulehdus. Se aiheuttaa punoitusta, kuivuutta ja kutinaa – ja vaikuttaa oireidensa kautta elämänlaatuun.


Olen lukenut atopiasta lähestulkoon kaiken ja samalla muistellut lapsuuttani. Olen ollut atoopikko joskus pienenä, muistan atooppiset tai allergiset ihovaivat kyynärtaipeissa. Tämä altistaa myöhemmälle atopialle, kuten myös sairastetut virustaudit. Ja talvipakkaset.
Onneksi atooppisen ihottuman hallintaan on olemassa keinoja, jotka tuovat usein helpotusta oireisiin.
Itse olen pärjännyt seuraaviin konstein:
1 Kosteus. Atooppinen ihottuma johtuu usein ihon kuivuudesta, joten säännöllinen kosteuttaminen on ensiarvoisen tärkeää. Kannattaa suosia hajusteetonta ja hypoallergeenista kosteusvoidetta ja levittää sitä iholle päivittäin. Erityisesti suihkun jälkeen ihon kosteuttaminen auttaa lukitsemaan kosteuden ihoon.
Marssin heti joulun jälkeen apteekkiin ja hankin atooppiselle iholla tarkoitetun kortisonittoman rasvan, josta on – yllätys, yllätys – apua. Huh! Levitän sitä koko kasvoille ja koko niskan alueelle. Kasvoille käytän Bionin tuotteita, kuten ennenkin. Lisäksi käyn noin kerran kuussa kosmetologilla hoitamassa ihoani.
2 Hellävarainen puhdistus. Kannattaa välttää voimakkaita saippuoita ja puhdistustuotteita, jotka voivat ärsyttää herkkää ihoa. Itse käytän mietoja puhdistusaineita tai öljypohjaisia tuotteita, jotka eivät kuivata ihoa.
3 Sopivat vaatteet. Atoopikon kannattaa valita hengittäviä, löysiä vaatteita, jotka eivät hankaa tai ärsytä ihoa. Yritän välttää synteettisiä kankaita ja pesen vaatteet hajusteettomalla, vanhalla tutulla pesuaineella.
4 Lääkitys. Lääkäri voi määrätä voiteita tai voiteita, jotka sisältävät kortikosteroideja lievittämään tulehdusta. Kortisonipohjaiset tuotteet eivät kuitenkaan ole välttämättä hyväksi säännöllisesti käytettynä iholla – ne ohentavat ihoa. Itse käytän kortisonipohjaista voidetta silmäluomiin, jos ne turpoavat ja oireilevat muuten pahasti. Se auttaa hetkessä.
5 Stressin hallinta. Saattaa kuulostaa ihan hihhulihommalta, mutta stressi voi pahentaa atooppista ihottumaa. Itse olen tykästynyt syvähengittelyyn, jota teen päivittäin kahdesti noin neljän minuutin ajan kerrallaan. Vagushermo kiittää. Lisäksi teen liki viikoittain pilatesta, joka rentouttaa. Myös säännöllinen unirytmi on oiva keino stressinhallintaan.
Tähän on tultu.
Minna