TOP 3 – Kaikenlaisia joulujuttuja
Ai että, lueskellessani minulle tuttuja ja tärkeitä blogeja, törmäsin tähän kivan blogihaasteeseen Tyylimurun Tiinan blogissa. Päätin oitis koota oman jouluni TOP 3 -asioita aina joulumusiikista joulun ruokavalintoihin ja vaatteista lahjoihin.

TOP 3 – Kaikenlaisia joulujuttuja
Joulutunnelman kohottajat
1 Musiikki. Pidän mollivoiottoisista joululauluista. Ja virsistäkin.
2 Pakkanen ja lumi. Kyllä joulu on joulu silloin, kun on lunta ja pakkasta!
3 Lapsen ilo. Sitä ei voita mikään. Vaikka en ole jouluihminen, lapsen jouluilo on jotakin, josta nautin.
Joulun aikaan en…
1 …stressaa ruoista tai ruokaostoksista. Teen ne sitten, kun huvittaa ja kaupassa käynti parhaiten sopii aikatauluuni/aikatauluumme.
2 …siivoa kaappeja. Ikinä, koskaan, milloinkaan. Tai toki ikinä, koskaan ja milloinkaan, mutta en koulua kaappeja joulunalla.
3 …valmista överi jouluruokakattausta, sillä ydinperheessämme vain harva oikeasti pitää mistään muusta joulusapuskasta kuin kaloista.
Joulun koristeluun kuuluvat
1 Aito joulukuusi. Neljätoistavuotiaan koristelema.
2 Terassin kaiteen valonauha. Luotisuora, sillä se on miehen virittelemä.
3 Kauniit joulukukat kruunaavat kaiken. Vaikka mitään muuta ei olisi, kukilla tekee ihmeitä.
Jouluperinteet
1 Aattoaamun riisipuuro. Siitä ei tingitä. Sitä haluamme kaikki.
2 Joulupäivänä keitetään usein sukulaisille kahvit.
3 Aito joulukuusi. Se tuo tunnelmaa, valoa ja tuoksua.
Poistuneet jouluperinteet
1 Isot, suvun kesken vietetyt jouluaatot. Joskus se oli tärkeää etenkin lasten ja isovanhempien vuoksi, nykyään touhuamme pienemmissä porukoissa.
2 Lahjojen avaamissysteemi. Joskus avasimme lahjoja vuorotellen ja paketin sisällön kaikille esitellen, nykyään teemme toisin.
3 Jouluajelut ympäriinsä. Taivas varjele, tämä perinne on loppu. Kaiken kiireen keskellä pitäisi lähteä sinne ja tänne, tavata jokaista ystävää ja sukulaista ja niin edelleen. Kiitos ei.
Joulumusiikki
1 Tulkoon joulu. Se on ihana.
2 Maa on niin kaunis. Mieluusti Samuli Edelmannin laulamana.
3 Tonttu. Sekin on ollut aina yksi suosikeistani…

Jouluruoka
1 Mätivaahto. Tämän minulle opetti anoppini. Joulupöydän (uusi tuttavuus) tarjottava, josta kaikki pidämme aivan hirmuisesti. Tänäkin vuonna minulta on pyydetty sitä ”iso astiallinen”.
2 Riisipuuro. Voisilmällä, siinä kaikki.
3 Kalapöydän herkut. Kalat ovat suosikkejani, kinkku ei ole koskaan ollut. Bonuksena sanon saaristolaisleivän.
Jouluherkut
1 Konvehtirasian tietyt suklaat. Vain tietyt. Makea alkaa tökkiä tosi nopeasti, pidän enemmän suolaisesta.
2 Juustokakku, itse tehty. Aina uuniversio. Joulutvistillä. Jotakin piparimurua päälle vaikkapa…
3 Glögi. Vaikka sekin aiheuttaa närästystä.
Joululahjat
1 Vaatteet. Kaikille jotakin tarpeellista ja toivottua.
2 Kosmetiikka. Sama juttu: jotakin tarpeellista ja toivottua, ehkä myös yllätyksiä.
3 Saaristolaisleipä. Itse tehty.
Jouluvaatteet
1 Jokin kiva mekko. Ei tarvitse olla vihreä, punainen tai valkoinen.
2 Kotiasu. Se sama, jota pidän ympäri vuoden.
3 Villasukat. Toimivat aina.
Jouluohjelmat
1 Jokin kiva sarja, jota en nyt osaa nimetä.
2 Tai no, osaan sittenkin: Jouluksi kotiin, josta oli nyt juuri tullut uusi kausi!
3 Jokin kiva leffa, jota en osaa nyt nimetä. En katso ikinä toistamiseen sarjoja ja leffoja…jokin uusi pitää siis etsiä.
Joulun harrastukset
1 Värittely. Se on kivaa ja rentoa puuhaa!
2 Liikunta. Monessa muodossa, päivittäin.
3 Lautapelit perheen kesken.
Siinä oli lyhyesti omat joulujuttuni. Hyvää joulua ihan jokaiselle!
Tähän on tultu.
Minna