Blogihaaste: 10 joulufaktaa minusta

Pian on joulu. En ole lainkaan jouluihminen, mutta nautin joulun tunnelmasta, lapsen jouluilosta, lumisesta joulusta, lahjojen antamisestakin pidän. Toki myös niiden saamisesta… Päätin koota 10 joulufaktaa itseeni liittyen. Olen aiemmin koonnut vastaavanlaisen yleisesti joulusta, nyt kohdennan tätä hieman eri tavalla.

Nainen seisoo lumihangessa havu kädessään

10 joulufaktaa minusta

1 Pidän mollivoittoisista joululauluista. Tunnelmalliset, vähän haikeat (vanhat!) joululaulut ovat minulle kaikkein mieluisimpia. Niissä on aivan omanlaistaan rauhaa ja syvyyttä (myös muistoja), jotka uppoavat paremmin minuun kuin iloiset kausirallattelut.

2 Minusta joulukalenterit ovat kivoja, ainakin pääasiassa ja useimmiten. Vaikka muuten en joulua odottaisikaan, kalenteri pitää kuitenkin aina olla.

3 Olen joulukuusen ehdoton kannattaja. Joulukuusi tuo kotiin tunnelmaa. Pidän nimenomaan aidosta kuusesta, vaikka siivoamisen kannalta se ei se paras vaihtoehto olekaan.

4 Minusta jouluperinteet saavat muuttua. En ole kiinni tietyissä tavoissa, vaan annan joulun muotoutua vuodesta toiseen sen mukaan, miltä kulloinkin tuntuu. Välillä jätän jotakin pois, välillä syntyy uusia tapoja vahingossa – ja se on ihan ok. Olemme viettäneet joulua ulkomailla, mikä on ollut erityisesti mieleeni. Toisaalta joulut isomman porukankin (perheen ja suvun) kesken sekä pelkästään ydinperheen kesken ovat olleet mukavia.

5 Joulufiilis ei iske minuun automaattisesti, joskus ei ollenkaan. Yleensä joulufiilis tulee odottamatta ja yllättäen, kun työt on paketoitu, koti siisti, rauha maassa ja mielessä. Kun lapsi iloitsee tulevasta, kun maassa on lunta, autoradiossa soi joulumusiikki…

Joulukuusi korissa

6 Glögi kuuluu jouluun. Mutta juomaan ei missään nimessä saa sotkottaa mitään röhniä eli rusinoita ja manteleita. Glögin suhteen muutama mukillinen kaudessa riittää, sillä saan siitä usein inhottavan närästyksen.

7 En juuri koristele kotia jouluun. Pientä valoköynnöstä terassin kaiteelle, kynttilöitä olohuoneeseen, aito kuusi tuomaan tunnelmaa. Neljätoistavuotias asettelee tonttufiguureja kotiimme, mutta minulle  valo vähemmän on enemmän, ja enemmän on…liikaa.

8 Jouluruoissa arvostan yksinkertaisuutta ja selkeyttä. Pidän perunalaatikosta, kalkkunasta ja saaristolaisleivästä. Porkkanalaatikkokin menettelee. Näillä pärjää minusta varsin pitkälle. Graavilohi on ihan jees.

9 En stressaa joulusta. En tee listoja, en säntäile, en suunnittele joulua viikkoja etukäteen. Joulu tulee joka vuosi joka tapauksessa. Pidän kyllä lahjojen miettimisestä ja siitä, että joku muu pitää joulusta ja tekee kaikenlaista sen eteen, mutta itse en innostu moisesta.

10 Parasta joulussa on sitä edeltävä ja sen jälkeinen aika. Suunnittelu ja tietynlainen odottelu on ihan jees, samoin se, kun arki palautuu uomiinsa ja päivät alkavat pidentyä. Silloin tunnen pienen helpotuksen: kohta on taas uusi vuosi.

Tähän on tultu.

Minna

Puheenaiheet Oma elämä Ystävät ja perhe Ajattelin tänään