Kesäinen Turku – Top 5 nähtävää ja koettavaa
Turku on kiva ja kaunis kaupunki. Etenkin kesällä. Kaupungissa riittää tekemistä ja näkemistä niin vakiasukkaille kuin turisteillekin. Kokosin tähän toivepostaukseen top 5 nähtävää ja koettavaa kesäisessä Turussa. En laatinut nähtävyyslistaa tai museokoontia, vaan halusin kertoa omista lempikohteistani, joissa voi piipahtaa kävellen tai pyöräillen ja joissa on ihan oma tunnelmansa – etenkin kesällä.
1 Aurajokiranta
Tämän voisi kirjata jokaiseen viiteen kohtaan. Jokirannassa riittää näkemistä, tekemistä ja kokemista moneksi päiväksi (ainakin muutamaksi), en kyllästy siihen koskaan. Kesäinen jokiranta on vilkas ja kutsuva: ravintolat, kahvilat, kirjasto, museot, Turun linna ja föri houkuttelevat kuljeskelemaan ja katselemaan. Aurajokirannassa voi lenkkeillä, haahuilla, käydä syömässä tai kahvilla, tavata ystäviä ja ihmetellä maailman menoa. Tai Turun menoa. Kesällä jokiranta puhkeaa kukkaansa, ja jokirannasta pääsee vaikka minne!
2 Urheilupuisto
Keskellä Turkua sijaitsee urheilupuisto ja Paavo Nurmen stadion. Kesällä puistossa on vehreää ja seesteistä, linnut laulavat. Vaikka ”urkkapuisto” on aivan Turun ytimessä, kaupungit melut eivät sinne kanna. Liikunnan ystäville puisto tarjoaa monenlaista: frisbeegolfia, yleisurheilukentän, tennis-, lentopallo- ja koripallokentät sekä Karikon lenkin (pururata).
Urheilupuistossa voi tehdä paljon muutakin kuin urheilla. Sen kupeessa on kesäteatteri ja aivan vieressä Kaupungin teatteri ja Samppalinnan maauimala. Isoilla kallio- ja nurmialueilla voi helposti retkeillä. Kuljen urheilupuistossa tai sen läpi viikoittain. Joka kerta nautin miljööstä ja sen tunnelmasta.
3 Halistenkoski
Halistenkoski sijaitsee noin kolmen kilometrin päästä Turun keskustasta. Paikassa yhdistyy ainutlaatuisella tavalla jokiluonto, kulttuuri ja historia. Halistenkoskella voi muun muassa kalastaa, meloa, suppailla ja piipahtaa vesilaitosmuseossa.
Halistenkosken ehdoton käyntikohde ja kesäkoettava on Myllärintalon kahvila – tuoretta kahvia ja ihania leivonnaisia, suolaista ja makeaa. Me pyöräilemme kohteeseen, mutta sinne pääsee kätevästi myös Föli-busseilla tai kävellen. Reitti on kesällä vehreä ja kaunis, ja sen varrella näkee Turkua varsin mukavasti.
4 Turun linnan ympäristö, Forum Marinum
Aurajoen länsiranta on lähes koko pituudeltaan suojaisaa kävelykatua. Länsirannalla on useita tapahtuma-alueita, joista viimeisin sijoittuu Forum Marinumille. Forum Marinumilta pääsee kävellen, pyörällä tai autolla kätevästi ja nopeasti Turun linnalle, linnanpuistoon ja ruotsinlaivaterminaaleille. Talvisin en niinkään viihdy täällä suunnassa, mutta kesällä suuntaan länsirannan perukoille usein, kävellen tai fillarilla.
Alueella sijaitsee Suomen Joutsen, Jani Rättyän ja Antti Stöckellin taiteileva Päivänkakkara-veistos, Bore-laiva, vaihtuvia kesäaktiviteetteja sekä Göran. Ravintola Göranista saa maittavan lounaan (soveltuu koko perheelle, valikoima on laaja) sekä yhden Turun parhaimmista latteista. Terassille ja alueelle paistaa aurinko selkeinä päivinä iltaan saakka. Telakkanosturimaisemasta plussaa.
5 Kakolanmäki
Turun Kakolanmäen historialliseen vankilamiljööseen on rakentunut kiehtova ja kutsuva kaupunginosa. Kakolanmäelltä löytyy muun muassa ravintoloita, Bageri Å -leipomo-kahvila, vankilaputiiikki, panimo, kampaamo, hotelli ja spa.
Mäeltä näkee kauas, ja hotellin pihasta voi vuokrata sähköpyörän käyttöönsä vaikka koko päiväksi – hyödynnämme palvelua melko usein kesäloma-aikaan. Alueelle pääsee kätevästi monella tapaa: kävellen, fillarilla, autolla sekä julkisilla kulkuneuvoilla. Myös (surullisen kuuluisa) Funikulaari vie vierailijat perille.


Bonus (etenkin lapsiperheille)
Kupittaanpuisto. Kupittaanpuistossa riittää tekemistä koko perheelle. Maksuton seikkailupuisto sekä alueen monet aktiviteettimahdollisuudet houkuttelevat erityisesti lapsiperheitä, myös meitä.
Kupittaan maauimala sijaitsee alueella, ja Kupittaanpuistossa pääsee halutessaan myös pelaamaan minigolfia tai ajamaan polkuautoilla liikennepuistossa. Minigolf ja polkuautot ovat maksullista toimintaa, hinta ei onneksi ole korkea. Lintupuistossa voi lintujen lisäksi tavata lampaita.
Tähän on tultu.
Minna
Aiempia Turku-aiheisia juttujani:
Kiss my Turku – Aurajokirannan ikisuosikit