Mies, näin hurmaat naisen

En tiedä, onko lievästi harhaista kuvitella, että postaukselle löytyisi paljonkin mieslukijoita. Siitä huolimatta aion jakaa ajatuksia, jotka pulpahtivat mieleen, kun muutaman mutkan kautta päädyin lukemaan miessinkkujen ajatuksia sitä, kuinka vaikeaa naisen löytäminen on.

Vaikken voi luvata kenellekään naisseuraa, uskallan väittää, että jos luet ja sisäistät nämä ajatukset, mahdollisuutesi naisseuran löytämiseen eivät ainakaan huonone.

Ihan ensimmäiseksi kannattaa sisäistää ajatus, jonka läpi erittäin monet naiset katsovat kumppaniehdokkaita ja koko parisuhdetta: naisena on todella helppo löytää itsensä tilanteesta, jossa suhde ottaa hirveän paljon ja antaa erittäin vähän. Tämä on pelko ja epäluulo, joka värittää monen – etenkin aiempaa parisuhdekokemusta omaavan – naisen suhtautumista pariutumiseen. Kun miehenä tiedostaa tämän ja osaa hälventää tätä pelkoa omalla toiminnallaan, ihastunut nainen voi uskaltautua ottamaan seuraavan askeleen. Parhaassa tapauksessa sellainenkin mies, josta nainen ei ole ensisilmäyksellä kiinnostunut, voi herättää kiinnostuksen.

Toimi siis näin:

  • Tiedä, mitä haluat, ja tuo se selkeästi julki. Jos mies ei näytä tietävän eikä osaavan päättää, mitä hän haluaa naiselta ja suhteelta, tämä on naiselle varoitusmerkki. Silloin tulkitaan, että mies joko piilottelee tarkoitusperiään tai sitten on oikeasti epävarma – joista jälkimmäinen ei ole juuri parempi vaihtoehto. Epävarmuudessa tai epäselvyydessä ei ole mitään turvaa, eikä miehen kanssa halua kulkea yhtä matkaa, ellei mies tunnu tietävän, mihin on matkalla ja kenet loppupeleissä haluaa matkaseuraksi.
  • Opettele puhumaan tunteista ja suhteesta. Kyllä, tämä on aika lailla pakollista. Ei tarvitse ryhtyä sanasepoksi tai runoilijaksi, ellei sellainen ole, mutta koko vastuuta suhteen ja siihen liittyvien tunteiden sanallisesta käsittelystä ei voi lykätä toisen niskoille. Se ei yksinkertaisesti ole reilua. Etenkin alle 50-vuotiaiden naisten joukosta löytyy vähenevissä määrin niitä, jotka ovat valmiita tyytymään siihen, että ”miehet nyt ovat tuommoisia eivätkä tykkää puhua”, ja käyttämään aikaansa toisen tunteiden ja ajatusten arvailuun.
  • Näe ja huomio toinen ihmisenä ja naisena. Nainen ei halua olla miehelle hyödyke eikä palkinto vaan toinen subjekti. Osoita nähneesi nainen naisena ja olevasi kiinnostunut hänestä ihmisenä. Kerro, kuinka viehättävänä häntä pidät. Kysy, miten hän tänään voi ja mitä mieltä hän on aiheesta, joka askarruttaa mieltäsi. Näinkään yksinkertaista asiaa naiset eivät koe läheskään kaikissa suhteissa, joten tällä on helppo erottua edukseen. (Tiesitkö, että kun nainen valittelee olevansa miehelle pelkkä kodinkone, siinä ei läheskään aina ole kyse siitä, että imurointi ja pyykkääminen korpeaisivat? Monille naisille kodinkonefiilis tulee ennen muuta siitä, ettei toinen ikinä tunnu näkevän heitä tai heidän tekemisiään.)
  • Kanna vastuusi. On olemassa naisia, jotka haluavat olla äiti lapsille, ja on olemassa naisia, jotka eivät halua, mutta sellaisia naisia, jotka haluaisivat olla äiti aikuiselle miehelle, ei juurikaan ole. Tee siis, mitä lupaat, ja korjaa parhaasi mukaan se, minkä mokaat. Rakkaus ja erotiikka kuivuvat aika lailla siihen paikkaan, jos nainen kokee vahtivansa holtitonta 12-vuotiasta, joka suhtautuu tekemiinsä virheisiin kuin uhmaikäinen 5-vuotias.
  • Tulkitse naisten toiveet pintaa syvemmältä. Aika moni tilanteeseensa tyytymätön sinkkumies valittelee, että naiset haluavat mieheltä rikkautta, menestystä ja komeaa ulkomuotoa. En väitä, että tulkinta olisi vailla mitään todellisuuspohjaa, mutta ajatusta kannattaa jatkaa hiukan pidemmälle: Mitähän ne naiset ihan pohjimmiltaan haluavat? Onko sittenkään hieno titteli ja paksu lompakko pakollinen, vai voisiko naisen hurmata itsensä arvokkaasti kantava aikuinen mies, jolla on elämän ohjat omissa käsissä – ja joka pystyy olemaan toisellekin tuki ja turva pikemmin kuin hidaste ja kanto kaskessa?

Jossakin, ei niin kovin kaukana, odottaa se havainto, että naisen hurmaaminen ei itse asiassa ole vaikeaa vaan yllättävän helppoa. Itseensä ja omaan poteroonsa käpertyneenä se ei silti välttämättä onnistu, vaan jonkinlainen kasvutehtävä voi olla edessä. Tartu siihen, hyvä mies!

Lämpimin terveisin

Rouva R

P.S. Blogia voi seurata kätevästi myös Facebookin ja Blogit.fi-sivuston kautta!

Kuva Anne Kroiss/CC0/Pixabay

Suhteet Parisuhde Rakkaus Höpsöä
Kommentit (0)

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät merkitty *

Kommenttisi tallennetaan sivustolle ja CleanTalkin roskapostinesto voi tarkistaa ne roskapostin ehkäisemiseksi. Katso lisätietoja tietosuojakäytännöstämme.