Kirjabloggaaja Edinburghissa, osa 1
Tarkoitukseni oli blogata täältä Edinburghista päivittäin. Homma ei vain ole alkanut kovin hyvin: majapaikkani modeemi on rikki. Se on hajonnut Bertha -myrskyn jälkimainingeissa. Voi surku ja ahdistus. Paikan vuokraemäntä kävi katsomassa laitetta tänään ja päätyi samaan lopputulokseen: Juu, rikki on. Korjaaja on tulossa mutta kukaan ei tiedä milloin.
Teknisenä tukena oleva mieheni hankki meille päiväksi maksullisen langattoman verkkoyhteyden kuuden punnan päivähintaan. Sen signaali vain on niin heikko, että itkettää. Raivosta. Yhteys toimii asunnossa vain yhden sohvan vasemman kulman äärireunalla istuen. Asiaa eivät lainkaan paranna nakkisormet, miniläppäri ja huono näkö. Aargh.
Tämä postaus on näpytelty hermoromahduksen partaalla miehen työkännykkään. Olkaa siis kärsivällisiä, kirjafestaripostauksia ja muita skottikuulumisia tulee heti kun kenttää löytyy. Pysykää kuulolla! Tai skottilaisittain: aw the best, pals!